Vpliv koronavirusa na poslovanje pokojninskih skladov
V Ljubljani dne, 24. 03. 2020
Novi koronavirus, ki je bil prvič zaznan decembra 2019 na Kitajskem in se je zaradi velike stopnje nalezljivosti naglo razširil po vsem svetu, je botroval temu, da vlade ena za drugo sprejemajo omejevalne ukrepe, ki so potrebni za njegovo ustavitev. Ti nujni ukrepi imajo za posledico veliko upočasnitev gospodarske aktivnosti, kar se je odrazilo tudi v izrednih dogajanjih na finančnih trgih. Globalni delniški indeks MSCI AC World je od začetka leta izgubil 26 %, z vrha, 19. 2. 2020, pa se je znižal kar za 31 %. Strah pred povišano stopnjo kreditnega tveganja in zmanjšanjem likvidnosti je z zamikom dosegel tudi trge evrskih podjetniških in državnih obveznic. Prve so v povprečju od začetka leta izgubile 6,6 %, slednje pa 2,1 % vrednosti. Zaradi kritja izgub na delniških trgih je v slabem mesecu dni upadla tudi cena zlata za 12 %. Zlato velja za zatočišče investitorjev v stresnih razmerah. Znižala se je tudi cena nafte, sprva zaradi nesoglasij v OPEC-u, naknadno pa še zaradi zmanjšanega povpraševanja, ki je bilo posledica omejitev gospodarskih aktivnosti v tem času. Z zgodovinske perspektive hitrost padanja delniških indeksov ni bila silovitejša vse od črnega ponedeljka leta 1987.
Vse to se je odrazilo tudi v negativni donosnosti naših skladov. Delniški sklad ima najvišjo izpostavljenost do delniških naložb, zato je bil tudi najbolj izpostavljen negativnim dogajanjem na borzi. Sledi mu Mešani sklad in, kot najbolj varen, Obvezniški sklad.
Kljub temu, da je ob trenutnih dogajanjih lahko le malokdo ravnodušen, pa želimo naše člane opozoriti, da se po zdajšnjih podatkih in napovedih pričakuje izboljšanje gospodarske situacije v drugi polovici leta. Centralne banke in vlade držav so sprejele in bodo tudi v prihodnje sprejemale vrsto stimulativnih ukrepov za gospodarstvo s ciljem blaženja posledic dogajanja na finančnih trgih. Poudarjamo, da je dodatno pokojninsko zavarovanje dolgoročen produkt, pri katerem mesečni donosi ne igrajo velike vloge, saj se upošteva donos celotnega obdobja varčevanja do izplačila, zato ostajajo dolgoročni pričakovani donosi naložbenih razredov in skladov enaki, ne glede na trenutne premike na finančnih trgih. Naložbene politike skladov ne spreminjamo, ohranjamo predvideno strukturo naložb, saj bomo le tako lahko izkoristili potencialne rasti tečajev delnic ob odboju. Prav tako veliko pozornost namenjamo tveganjem, ki jih po potrebi upravljamo s taktično alokacijo naložb.
Za dodatna vprašanja smo vam na voljo na brezplačni telefonski številki 080 80 87, pišete pa nam lahko na
info@triglavpokojnine.si.